Поряд з появою в світі IT технологій різних розумних гаджетів та пристроїв, з'являється все більше вірусів і шкідливих програм, які здатні значно погіршити роботу будь-якого пристрою і зіпсувати, таким чином, життя його власникові. І смартфони, в цьому сенсі, не виняток. На щастя, на сьогоднішній момент ще немає вірусів, які здатні нашкодити залізу, проте погіршити роботу його програмної частини - досить багато.

Як уберегти смартфон від вірусів: 5 простих правил і рекомендацій

Щоб уникнути зараження свого смартфона вірусами, необхідно дотримуватися наступних дуже простих і логічних правил:

  1. не встановлюйте файли з неперевірених джерел і не качайте софт на свій мобільний телефон зі сторонніх ресурсів. Для максимального захисту, краще зайти в налаштування телефону і прибрати галочку навпроти «Дозволити установку додатків з неперевірених джерел». При установці будь-яких програм і додатків на сучасний смартфон, віддавайте перевагу перевіреним розробникам з хорошою репутацією і високим рейтингом;
  2. не користуйтеся root-доступом без гострої необхідності та не дозволяйте установку додатків, які вимагають root-права;
  3. не переходьте за підозрілими посиланнями в смс-ках, електронних листах і повідомленнях вайбера, а також всіх програм для спілкування та обміну інформацією.
  4. не погоджуйтеся на оновлення браузера або інших програм, які пропонують встановити на підозрілих сайтах;
  5. перед установкою будь-якої програми, навіть з самого надійного і перевіреного джерела, краще 7 разів подумайте, а чи дійсно цей додаток Вам так необхідний. Пам'ятайте, що чим менше мотлоху Вас оточує, включаючи «програмний мотлох» на мобільних пристроях, тим більш насиченим і щасливішим буде Ваше життя (реальне життя). І, що важливо, безпечнішим!

Варто окремо звернути увагу на те, що не слід сподіватися на захист андроїда від вірусу за допомогою антивірусу. Всі сучасні антивіруси практично марні, а іноді й зовсім шкідливі. Архітектура ОС не дозволяє антивірусу ефективно боротися зі шкідливими програмами, так як не надає йому прав супер-користувача, а отже, антивірус не має доступу до всіх розділів пам'яті смартфона. При цьому шкода від антивіруса може бути значною, адже він може істотно заважати нормальній роботі мобільного пристрою.

Вірус на андроїді: основні ознаки наявності шкідливої ​​програми

Наявність вірусу на андроїді може проходити безсимптомно, а може мати один, або комбінацію декількох «симптомів» із наступного списку:

  • періодично на смартфоні спливає реклама з пропозицією щось купити або десь зареєструватися;
  • підвищена витрата заряду акумуляторної батареї;
  • зниження продуктивності;
  • надмірний нагрів;
  • спонтанні презагрузки;
  • безпричинне підвисання пристрою;
  • поява підозрілих іконок або невідомих ярликів на робочому столі;
  • інші глюки незрозумілого походження.

Варто розуміти, що не завжди перераховані «симптоми» можуть свідчити про наявність вірусу на смартфоні або мобільному телефоні. Іноді будь-які глюки і підвисання можуть бути результатом наявності великої кількості сміття на пристрої. Дізнатися про те, як почистити андроїд від сміття можна в окремій статті за посиланням, де представлено чітке керівництво по позбавленню від сміття на смартфоні, доступне до виконання будь-яким користувачем.

Що робити, якщо на смартфон таки потрапила шкідлива вірусна програма?

Варто відзначити, що розробники Гугл з кожною новою версією свого програмного забезпечення для смартфонів збільшують безпеку, проте підхопити вірус на смартфон може будь-який користувач, навіть самий просунутий, і в будь-який час. Що потрібно робити, якщо на андроїд потрапив вірус? Існує всього три можливих варіанти дій:

  1. Перше, що потрібно спробувати зробити в разі, якщо Ви підозрюєте наявність вірусу, це повернутися до заводських налаштувань мобільного пристрою. Будьте готові до того, що всі дані можуть бути видалені, включаючи контакти, фотографії, відео та аудіо файли, смс-повідомлення та інші.
  2. Якщо повернення до заводських налаштувань не позбавило смартфон від вірусів, то буде потрібно перепрошити гаджет.
  3. Купити новий смартфон і при його використанні, дотримуватися головних принципів профілактики зараження вірусами, які описані на початку статті.