Не так давно сенсорні екрани були з області наукової фантастики, а сьогодні ними вже нікого не здивуєш - вони оточують нас всюди. Сенсорні телефони та планшети, монітори, розумні годинники, різноманітні датчики й інші гаджети. Однак не всім відомо, як насправді працюють сенсорні екрани. У чому їх секрет і технічна особливість роботи? Як влаштований сенсорний телефон? На ці та інші популярні питання про сенсорні екрани розповідаємо далі статті.

Коли сенсорні екрани з'явилися вперше?

Перший сенсорний екран з'явився в 65 році минулого століття. Його винахідником був Ерік Джонсон. Саме він зробив перший екран, який реагував на дотики пальців, однак такий екран міг обробляти на той час лише одне торкання за раз. І хоча сьогодні така технологія здається примітивною, якщо порівнювати її з технологіями сучасних сенсорних екранів, нею користувалися до кінця 90-х. Сенсорний екран Джонсона поклав початок розробок, які згодом стали проводитися науковцями по усьому світі.

Коли з'явився перший сенсорний телефон?

Перші сенсорні телефони з'явилися в 90-х роках минулого століття. Безумовно, працювали вони повільно, часто гальмували і мало чим нагадували сучасні гаджети. Однак з кожним роком технологія ставала все краще і сьогодні ми маємо велику різноманітність унікальних сенсорних пристроїв, якими користуємося щодня, не замислюючись про те, як взагалі працює сенсорний екран.

Як працює сучасний сенсорний екран?

Існує кілька технологій роботи сенсорного екрану, найбільш популярні з них наступні:

  1. Резистивні сенсорні екрани. Це найпростіші і часто використовувані екрани. Основне їх застосування - банкомати, магазинні ваги для самостійного зважування продуктів, банківські термінали та інші прості гаджети. Суть їх роботи досить проста: необхідно з певною силою натиснути на екран, щоб він вигнувся опираючись натисканню. Резистивний екран складається з резистивного і проходимого шарів, між якими постійно проходить електричний струм. Коли палець торкається екрана - шари замикаються і ток змінюється, а програмне забезпечення відчуває зміни в даній точці і робить свою роботу - виконує функцію, пов'язану з цією конкретною точкою. Завдяки своїй простій роботі, резистентні екрани надійні і довговічні, але мають один великий недолік - з них буває складно зчитувати інформацію через їх багатошаровість. Так, чим більше світла падає на такий сенсорний екран, тим важче буде розібрати, що на ньому зображено. Крім того, на резистивних екранах неможливо збільшити картинку, щоб прочитати більш дрібні літери, так як вони реагують тільки на один дотик.
  2. Ємнісні сенсорні екрани. Саме такий тип екрану мають сучасні смартфони і мобільні телефони. Його особливістю є те, що в нього не потрібно тикати пальцями. Замість цього, ємнісний екран змінює електричний струм, коли входить в контакт з чимось, що володіє електричним зарядом, наприклад шкірою людини. Під час торкання пальцем ємнісного екрана відбувається обмін електричним зарядом - в результаті чого утворюється замкнутий ланцюг, що призводить до падіння напруги в окремій точці екрану. Програма аналізує цю точку і виконує необхідну команду. Вибрати і купити смартфон з сенсорним екраном можна в нашому інтернет-магазині мобільних гаджетів.
  3. Інфрачервоні сенсорні екрани. Даний тип сенсорного екрану випромінює перед собою інфрачервоне світло у вигляді невидимої павутини. Під час дотику до дисплея, відбувається переривання декількох променів, що запускає певну реакцію. Мікрочіп аналізує перервані промені і на основі отриманої інформації виробляє необхідну дію. До слова, за такою технологією працює більшість сучасних електронних книжок.
  4. Сенсорні екрани з технологією поверхневих акустичних хвиль. Такий тип екрану засікає положення пальця за допомогою звуку - екран створює звукові хвилі по краях, які відображаються по всій поверхні туди і назад. При дотику до екрану відбувається не тільки переривання цих хвиль, але також і поглинання їх енергії. Саме так вбудований контроллер розуміє, коли було зблено дотик до екрану.
  5. Сенсорний екран "ближнепольна візуалізація". Це найстійкіший тип сенсорного екрану, тому він підходить для будь-яких складних умов і його часто використовують у військових цілях. При дотику до даного типу екрану відбувається зміна електричного поля скла, а воно (скло) негайно розпізнає такий дотик. Технологія дозволяє використовувати не тільки пальці людини для торкання, але і ручки, стілуси і навіть рукавички.